STATUT
Niepublicznego Przedszkola Wróżkolandia
w Przywidzu
Rozdział I
Podstawowe informacje o przedszkolu
§1
- Nazwa: Przedszkole „Wróżkolandia” w Przywidzu (zwane dalej przedszkolem).
- Siedziba organu prowadzącego: Przywidz ul. Egiertowska 6, 83-047 Przywidz.
- Typ: Niepubliczne przedszkole ogólnodostępne.
- Organem prowadzącym przedszkole jest osoba fizyczna Agnieszka Hiller zamieszkała w Zielenin 23/1, 83-422 pocz. Nowy Barkoczyn
- Ustalona nazwa używana przez przedszkole:
Przedszkole Niepubliczne „Wróżkolandia”
Agnieszka Hiller, Przywidz ul. Egiertowska6, 83-047 Przywidz
NIP 591 155 49 58
- O likwidacji przedszkola oraz zmianach w statucie decyduje organ prowadzący.
Rozdział II
Cele i zadania przedszkola
§2
- Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 r.(tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami ) oraz z wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, w tym w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego( Rozporządzenie MEN z dnia 23 XII 2008r.).
Po zmianach:
1a) Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o Systemie Oświaty z dnia 14 grudnia 2016r. prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz. 59)
- Celem przedszkola jest:
• wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im sytuacjach codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji,
• wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co dobre i co złe, potrafiły zgodnie bawić się i uczyć, kulturalnie zwracać się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy,
• kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodniejszego znoszenia stresów i porażek,
• rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi,
• troska o zdrowie dzieci, ich rozwój fizyczny oraz sprawność ruchową, aby chciały i mogły uczestniczyć w zabawach i grach sportowych,
• budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym, a także rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych,
• wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne,
• kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej: do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej,
• zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w szkolnym kształceniu.
- Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty, na życzenie rodziców przedszkole organizuje dla dzieci lekcje religii katolickiej. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na religię mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
Po zmianach:
3a) Przedszkole nie organizuje lekcji religii dla dzieci
- Każda grupa dzieci powierzona jest opiece odpowiedniej liczbie nauczycieli, zgodnie z organizacją pracy w danym roku szkolnym.
- Podczas pobytu dzieci w ogrodzie, zajęcia i zabawy dzieci odbywają się na wyznaczonym terenie ze sprzętem dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci, pod opieką nauczycieli. W trakcie zajęć organizowanych przez placówkę poza terenem przedszkola (spacery, wycieczki), zapewniona jest opieka pomocy nauczyciela, woźnej oddziałowej lub rodzica.
- Zapewnienie wychowankom opieki i bezpieczeństwa podczas wycieczek odbywa się na podstawie odrębnych przepisów, określających obowiązki kierownika i opiekuna wycieczki.
- Przedszkole wymaga od rodziców i opiekunów przestrzegania obowiązku osobistego przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w godzinach pracy placówki.
- Dzieci mogą być również odbierane przez inne osoby pełnoletnie, które mogą przejąć odpowiedzialność prawną i zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo po wcześniejszym upoważnieniu ich na piśmie przez rodziców lub opiekunów.
- W przypadku upoważnienia przez rodziców dzieci nieletnich, rodzice ponoszą całkowitą odpowiedzialność cywilną i karną za zaistniałe zdarzenie.
- Nie wydaje się dziecka rodzicowi (opiekunowi), który jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających; w takiej sytuacji nauczycielka zobowiązana jest skontaktować się z drugim rodzicem dziecka, jeżeli nie jest to możliwe – powiadomić policję.
- Rodzice (prawni opiekunowie) dzieci przyprowadzają i odbierają je z przedszkola oraz są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
- Osoba odbierająca dziecko powinna zgłosić to nauczycielowi lub upoważnionemu pracownikowi przedszkola. Dziecko przyprowadzane jest do sali i z sali przekazywane jest rodzicowi. Od tego momentu osoba odbierająca dziecko odpowiada za jego bezpieczeństwo. Ta sama zasada dotyczy odbierania dziecka z placu zabaw. Osoba odprowadzająca dziecko do przedszkola powinna w szatni przygotować je do pobytu w przedszkolu (rozebrać i przebrać) a następnie przekazać upoważnionemu pracownikowi. Od momentu przekazania dziecka za jego bezpieczeństwo odpowiada przedszkole.
- Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
- W wyjątkowych przypadkach losowych dyrektor przedszkola w porozumieniu z Radą Pedagogiczną może wystąpić do MOPS o przyznanie pomocy okresowej bądź doraźnej dzieciom z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej.
Po zmianach:dodano
15. Przedszkole realizuje zadania poprzez:
- diagnozowanie dzieci mogących rozpocząć naukę w szkole pod kątem gotowości do nauki szkolnej,
- wspomaganie indywidualnego rozwoju i wczesnej edukacji dzieci od 3-go roku życia do rozpoczęcia nauki w I klasie sześcioletniej szkoły podstawowej,
- zapewnienie opieki wychowania i uczenia się w atmosferze akceptacji
i bezpieczeństwa, - tworzenie warunków umożliwiających dzieciom osiągnięcie gotowości szkolnej,
- wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym,
- kształtowanie czynnej postawy dzieci wobec własnego zdrowia
i bezpieczeństwa oraz rozwijanie ich sprawności ruchowej, - budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej oraz wspomaganie więzi uczuciowej z rodziną,
- nabywanie przez dziecko kompetencji językowej, a w tym nabywanie umiejętności komunikowania się, gotowości do czytania i kreślenia symboli graficznych,
- nabywanie przez dziecko umiejętności posługiwania się językiem obcym podczas zajęć obowiązkowych bezpłatnych,
- integrowanie treści edukacyjnych,
- prowadzenie działalności diagnozującej dotyczącej rozwoju dziecka,
- włączanie dzieci z zaburzeniami rozwoju w tym dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym w życie grupy rówieśniczej na zasadzie równości praw i obowiązków oraz na stworzeniu warunków do pracy nad przekroczeniem barier rozwojowych, organizowanie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej:
- zajęcia logopedyczne,
- kompensacyjno-korekcyjne,
- spotkania z psychologiem
- porady, konsultacje, warsztaty dla rodziców,
- prowadzenie pracy indywidualnej o charakterze profilaktycznym, stymulującym, korekcyjnym i kompensacyjnym z dziećmi, u których w wyniku obserwacji ujawniono taką potrzebę oraz dokumentowanie jej przebiegu
w dzienniku zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia te odbywać się mogą na pisemny wniosek rodziców( prawnych opiekunów) dziecka, po otrzymaniu orzeczenia
z poradni i uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz po zapewnieniu wykwalifikowanej kadry, odpowiedniego wyposażenia placówki do stopnia niepełnosprawności.
16. W przedszkolu może być prowadzona działalność innowacyjna i eksperymentalna.
17. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dziecku w przedszkolu, polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka, wynikających w szczególności:
- z niepełnosprawności;
- z niedostosowania społecznego;
- z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
- ze szczególnych uzdolnień;
- ze specyficznych trudności w uczeniu się;
- z zaburzeń komunikacji językowej;
- z choroby przewlekłej;
- z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
- z niepowodzeń edukacyjnych;
- z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia
i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi; - z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu rodzicom, dzieciom i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli
w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci. - Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpłatne.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor przedszkola.
- Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają dzieciom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i terapeuci pedagogiczni, zwani dalej „specjalistami”.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
- rodzicami dzieci;
- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, zwanymi dalej „poradniami”;
- placówkami doskonalenia nauczycieli;
- innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;
- organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu jest udzielana z inicjatywy:
- rodziców dziecka;
- dyrektora przedszkola,
- nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem;
- pielęgniarki środowiskowej
- poradni;
- asystenta edukacji romskiej;
- pomocy nauczyciela;
- pracownika socjalnego;
- asystenta rodziny;
- kuratora sądowego.
- W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem w formie:
- zajęć rozwijających uzdolnienia;
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć charakterze terapeutycznym;
- porad i konsultacji.
- W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom uczniów i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. Szczegółowy zakres organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej regulują odrębne przepisy.
- Organizowanie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
- Przedszkole może organizować indywidualne nauczanie i wychowanie dzieciom, o obniżonym ogólnie poziomie funkcjonowania intelektualnego,
z dysfunkcją ruchu, uniemożliwiającą lub utrudniającą, uczęszczanie do przedszkola, przewlekle chorym i innym, stale lub okresowo niezdolnym do nauki i wychowania w warunkach przedszkolnych; - Do przedszkola mogą być przyjmowane dzieci niepełnosprawne, jeżeli poradnia psychologiczno-pedagogiczna lub inna poradnia specjalistyczna wskaże, że dziecko może przebywać w typowej grupie dzieci. Decyzję o przyjęciu dziecka niepełnosprawnego podejmuje komisja rekrutacyjna lub dyrektor przedszkola, po wnikliwym zbadaniu sprawy oraz ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, czy:
- rozkład architektoniczny przedszkola jest właściwy do przyjęcia dziecka niepełnosprawnego,
- zgoda organu prowadzącego na prowadzenie rewalidacyjnych oraz zatrudnienie odpowiednich specjalistów;
- W przypadku nie ujawnienia, bądź nie udokumentowania przez rodziców faktu niepełnosprawności ich dziecka, które zostało przyjęte do przedszkola, na wniosek nauczycielki oddziału i Rady Pedagogicznej, dyrektor jest zobowiązany skierować dziecko do poradni psychologiczno – pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej w celu wydania orzeczenia w sprawie:
- przyjęcia lub nie przyjęcia dziecka do przedszkola z podaniem uzasadnienia (wskazania lub przeciwwskazania do przebywania
w typowej grupie przedszkolnej);
- Za zgodą, na finansowanie przez organ prowadzący, przedszkole może tworzyć oddziały integracyjne dla dzieci z określonym schorzeniem:
- dzieci do tego oddziału kwalifikuje na podstawie orzeczenia poradnia psychologiczno – pedagogiczna,
- oddział integracyjny może być utworzony a dyrektor przedszkola będzie zabiegał o utworzenie tego oddziału, jeśli na dany rok szkolny zgłoszone zostaną dzieci z orzeczeniem poradni. Liczba dzieci w tym oddziale nie może przekroczyć 20 w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych.
§3
- Organami przedszkola są:
a) Dyrektor ds. nadzoru pedagogicznego – Dyrektor Przedszkola,
b) Rada Pedagogiczna.
Po zmianach:
1b)Z uwagi na zbyt małą liczbę nauczycieli (2 –je) nie powołano radę pedagogiczną
2. Wszelkie spory między organami Przedszkola rozstrzyga organ prowadzący,
uwzględniając zakresy kompetencji tych organów.
3. Rada Rodziców:
– w przedszkolu nie działa rada rodziców,
– wszyscy rodzice współpracują z nauczycielami w sprawach wychowawczo-
dydaktycznych,
– wspólnie organizują wydarzenia, w których biorą udział dzieci,
– współdziałają z prowadzącymi przedszkole w tworzeniu dzieciom prawidłowych
warunków do zajęć i zabaw w przedszkolu.
ROZDZIAŁ III
DYREKTOR I WICE DYREKTOR
§ 4
1. Przedszkolem kieruje Dyrektor Przedszkola
§ 5
1. Dyrektor Przedszkola:
a) Prowadzi hospitację zajęć prowadzonych przez nauczycieli przedszkola;
b) Sprawuje nadzór pedagogiczny zgodnie z obowiązującymi przepisami;
c) Sprawuje opiekę nad dziećmi oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego dzieci poprzez aktywne działania pro-zdrowotne;
d) Gromadzi informacje o pracy nauczycieli w celu dokonywania oceny ich pracy;
e) Wspomaga nauczycieli w osiągnięciu wysokiej jakości pracy;
f) Przewodniczy Radzie Pedagogicznej i realizuje jej uchwały podjętych w ramach jego kompetencji;
Po zmianach:
1f) Brak rady pedagogicznej w przedszkolu
g) Wstrzymuje uchwały Rady Pedagogicznej niezgodne z przepisami prawa;
Po zmianach:
1g) Brak rady pedagogicznej w przedszkolu
h) Opracowuje zakres obowiązków nauczycieli;
i) Ponosi odpowiedzialności za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, awansu nauczycieli oraz wydawanie przez przedszkole dokumentów zgodnych z posiadaną dokumentacją;
j) Opracowuje i przygotowuje arkusz organizacji pracy przedszkola
i) Opracowuje wspólnie z Radą Pedagogiczną roczny plan pracy;
Po zmianach:
1i) Opracowuje wspólnie z nauczycielami roczny plan pracy
2. W przedszkolu może zostać powołany Wice Dyrektor. Do kompetencji i zadań Wice
Dyrektora Przedszkola należy:
a) Kierowanie bieżącą działalnością placówki i reprezentowanie jej na zewnątrz;
b) Organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi przedszkola;
c) Zarządzanie majątkiem przedszkola;
d) Podejmowanie zobowiązań majątkowych w imieniu Przedszkola;
e) Prowadzenie dokumentacji kancelaryjno-archiwalnej i finansowej zgodnie z
obowiązującymi przepisami;
f) Opracowanie i przygotowanie projektu preliminarza wydatków budżetowych;
g) Dysponowanie środkami finansowymi placówki i ponoszenie odpowiedzialności za ich
prawidłowe wykorzystanie;
h) Zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z przepisami kodeksu
pracy, BHP i Ppoż.;
i) Współpraca z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi;
j) Zawieranie umów z rodzicami (opiekunami prawnymi) o świadczenie usług Przedszkola.
3. Zadania realizowane wspólnie przez Dyrektora Przedszkola i Wice Dyrektora Przedszkola:
a) Kierowanie polityką kadrową, decydowanie o zatrudnianiu i zwalnianiu pracowników
przedszkola;
b) Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka;
c) Opiniowanie i organizowanie zewnętrznych form doskonalenia zawodowego nauczycieli; d) Podejmowanie decyzji o przesunięciu lub usunięciu (skreśleniu) dziecka z przedszkola w
czasie roku szkolnego;
e) Opracowanie i przygotowanie ramowego rozkładu dnia z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców;
f) Ustalenie wspólnie z Radą Pedagogiczną rocznego rozkładu zajęć w grupach oraz zasad pobytu dziecka w przedszkolu w zakresie swoich kompetencji;
g) Opracowanie regulaminów o charakterze wewnętrznym.
4. Koordynatorem poszczególnych organów jest Wice Dyrektor Przedszkola, który
zapewnia każdemu z organów możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji
w ramach swoich kompetencji i umożliwia bieżącą wymianę informacji.
ROZDZIAŁ IV
RADA PEDAGOGICZNA
Po zmianach
Rozdział IV -Rada pedagogiczna nie została powołana z uwagi na zbyt małą liczbę nauczycieli -2 je
§ 6
1. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą jako jej członkowie wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Przedszkolu.
2. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Przedszkola.
3. W posiedzeniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział, z głosem doradczym, goście zaproszeni przez przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej.
§ 7
1. Zebrania Rady Pedagogicznej zwołuje Dyrektor Przedszkola.
2. Na pisemny umotywowany wniosek, co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej Dyrektor Przedszkola zwołuje nadzwyczajne zebranie Rady. Musi się ono odbyć najpóźniej w ciągu tygodnia od daty złożenia wniosku. Wniosek taki musi zawierać proponowany porządek obrad.
§ 8
1. Porządek obrad Rady Pedagogicznej proponuje Dyrektor Przedszkola.
2. Prawo zgłaszania wniosków na temat porządku obrad mają członkowie Rady Pedagogicznej oraz zaproszeni goście.
§ 9
1. Rada Pedagogiczna podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.
2. Rada Pedagogiczna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym. Decyzje o przeprowadzeniu głosowania tajnego podejmuje się w drodze uchwały.
§ 10
1. Do kompetencji Rady Pedagogicznej należy:
a) Ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli,
b) Tworzenie programu wychowawczo-edukacyjnego Przedszkola,
c) Wnioskowanie do Dyrektora Przedszkola i Wice Dyrektora Przedszkola o skreślenie dziecka z listy wychowanków,
d) Opiniowanie organizacji pracy Przedszkola, w tym zwłaszcza tygodniowego rozkładu zajęć,
e) Kierowanie dzieci na pogłębione badania psychologiczno-pedagogiczne,
f) Zgłaszanie uwag i proponowanie zmian w statucie,
g) Rada Pedagogiczna może ustalić regulamin swojej działalności, który musi być zgodny z niniejszym statutem. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane,
h) Nauczyciele są zobowiązani do nie ujawniania poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej spraw, które mogą naruszać czyjeś dobro osobiste.
§ 11
Rada Pedagogiczna obraduje:
a) Przed rozpoczęciem roku przedszkolnego w związku z organizacją nowego roku przedszkolnego,
b) Pod koniec pierwszego semestru w celu podsumowania pracy dydaktyczno- wychowawczej za I półrocze,
c) Po zakończeniu roku przedszkolnego w celu podsumowania całorocznej pracy Przedszkola i wysunięcia propozycji programu działalności w roku następnym,
d) Raz w miesiącu w celu omówienia spraw bieżących.
§ 12
Członek Rady Pedagogicznej ma obowiązek:
a) Brać czynny udział we wszystkich zebraniach i pracach Rady Pedagogicznej,
b) Wykonywać uchwały Rady Pedagogicznej zgodnie z ich treścią i ustalonymi terminami, nawet wtedy, gdy zgłosił swoje zastrzeżenia co do ich treści,
c) Składać przed Radą Pedagogiczną sprawozdania z przydzielonych zadań.
§ 13
Dyrektor Przedszkola jako przewodniczący Rady Pedagogicznej:
a) Ma prawo wstrzymać wykonanie postulatów Rady Pedagogicznej, jeśli są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa,
b) Informuje Radę Pedagogiczną o aktualnych przepisach prawnych,
c) Powinien tworzyć atmosferę życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich
członków Rady Pedagogicznej.
ROZDZIAŁ V
ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA
§ 14
1. Podstawową jednostką organizacyjną Przedszkola jest grupa, obejmująca dzieci w wieku
od 2,5 do 6 lat.
2. Liczba dzieci w grupie nie przekracza 25.
3. Liczba grup określana jest na podstawie decyzji Dyrektora Przedszkola po zasięgnięciu
opinii Rady Pedagogicznej, w zależności od możliwości lokalowych Przedszkola.
Po zmianach
3a) Liczba grup w przedszkolu uzależniona jest od ilości dzieci. Maksymalna liczba grup to 2, na które składają się dzieci młodsze od 2,5-3 oraz dzieci starsze od 4-6lat. Nie zawsze wiek dziecka stanowi przynależność do danej grupy, o stworzeniu odpowiedniej grupy wiekowej decyduje ilość dzieci.
§ 15
1. Praca dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o wytyczne MEN.
2. Przedszkole realizuje podstawy programowe wychowania przedszkolnego.
3. Czas trwania zajęć dodatkowych jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi ok. 30 min.
4. Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w Przedszkolu określają odrębne przepisy.
5. Szczegóły współpracy z rodzicami określa Regulamin Przedszkola.
§ 16
1. Organizację pracy Przedszkola określa ramowy rozkład dnia, ustalony przez Dyrektora Przedszkola, w porozumieniu z Radą Pedagogiczną, z uwzględnieniem potrzeb dzieci, wynikających z ich rozwoju, zasad ochrony zdrowia i higieny oraz słusznych oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).
2. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad daną grupą, ustalają dla danej grupy szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
3. Rodzaje zajęć dodatkowych, terminy i czas ich trwania podawane są rodzicom do wiadomości poprzez wywieszanie na tablicy ogłoszeń dla rodziców.
4. W przedszkolu nie stosuje się żadnych zabiegów lekarskich, poza udzieleniem pomocy w nagłych wypadkach.
5. W przedszkolu nie podaje się żadnych leków.
6. W przypadku zachorowania dziecka w przedszkolu powiadamia się o tym rodziców. Mają oni obowiązek odebrania dziecka z przedszkola i zapewnienia mu opieki medycznej.
7. W innych uzasadnionych przypadkach (losowych, zagrożenia życia dziecka ) przedszkole wzywa karetkę pogotowia i powiadamia rodziców. Dziecko zostaje powierzone opiece lekarskiej i do czasu pojawienia się rodziców pozostaje w obecności nauczyciela lub dyrektora, którzy towarzyszą dziecku.
8. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych organizowany jest jak najdłuższy pobyt dzieci w ogrodzie przedszkolnym, zgodnie z warunkami realizacji podstawy programowej.
§ 17
1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny od 1 września do 31 sierpnia, z wyjątkiem dni wolnych określanych przez Dyrektora Przedszkola i ogłaszanych rodzicom w Zasadach pobytu Dziecka w Przedszkolu do 10 września danego roku szkolonego.
2. Przedszkole działa od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 -18.00.
Po zmianach
2a) Od 01.07.2018r. przedszkole będzie czynne w godzinach od 7.00-17.00 od pn-pt.
- Przerwy pracy przedszkola wykorzystywane są na przeprowadzenie prac modernizacyjnych, remontowych oraz porządkowo-gospodarczych.
Po zmianach:dodano
- Zasady odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolu i odpłatności za korzystanie z wyżywienia przez pracowników, ustalone są przez organ prowadzący:
- dzieci zakwalifikowane do przedszkola mają zapewnione pełne wyżywienie, korzystają one z ilości posiłków określonych w deklaracji rodziców o kontynuacji wychowania przedszkolnego, we wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola oraz w umowie zawartej z rodzicami;
- przedszkole zapewnia:
- 3 posiłki ( śniadanie, obiad, podwieczorek)
- 2 posiłki ( śniadanie, obiad);
- opłaty za posiłki wnoszone są za każdy miesiąc z dołu do 10–go każdego dnia miesiąca
- opłaty za wyżywienie podlegają zwrotowi za każdy dzień nieobecności dziecka, po uprzednim zgłoszeniu nieobecności
- zwrotu opłaty dokonuje się poprzez zaliczenie należnej kwoty na poczet opłaty za miesiąc następny;
- pracownicy przedszkola mogą korzystać z posiłku w godzinach swojej pracy;
- dla pracowników zatrudnionych w przedszkolu koszt wyżywienia ustala organ prowadzący;
§ 18
Szczegółowe zasady wnoszenia opłat za Przedszkole i rozliczania ich, zawarte są w Umowie z Rodzicami dotyczącej pobytu dziecka w Przedszkolu.
ROZDZIAŁ VI
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
§ 19
Po zmianach : dodano
- Pracownikami przedszkola są: dyrektor, zastępca dyrektora, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.
- Pracownicy przedszkola wykorzystują urlop wypoczynkowy w czasie ustalonym
w planie urlopów i zgodnie z przerwą w pracy przedszkola. - Zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników o których mowa w ust.1 określają odrębne przepisy.
- Pracownicy administracji i obsługi to: główna księgowa, starszy specjalista, pomoc nauczyciela, woźna. Szczegółowy zakres obowiązków i czynności służbowych pracowników znajduje się w indywidualnych teczkach akt osobowych.
- Do podstawowych obowiązków pomocy nauczyciela należy:
- Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
- Pomoc dzieciom w czynnościach higienicznych.
- Karmienie dzieci i czuwanie nad prawidłowym spożywaniem posiłków.
- Pomoc nauczycielce w przygotowaniu materiału do zajęć np. temperowanie kredek, wycinanie itp.
- Pomoc dzieciom w układaniu zabawek na stale miejsce
- Utrzymanie ładu i porządku w „kącikach zainteresowań”
- Naprawa zabawek w miarę możliwości.
- Uczestniczyć w spacerach i wycieczkach, zajęciach na powietrzu.
- Pomoc w ubieraniu i rozbieraniu dzieci.
- Pomagać woźnym oddziałowym w razie urlopu, zwolnienia lekarskiego.
- Wykonywać inne czynności polecone przez nauczycielkę, dyrektora wynikające z organizacji pracy placówki.
- Do podstawowych obowiązków woźnej należy:
- Utrzymywać w czystości powierzone pomieszczenia.
- Gruntownie raz w tygodniu sprzątać wyżej wymienione pomieszczenia w czasie nieobecności dzieci.
- Codziennie ścierać parapety okien, kurz z pólek, zabawek i sprzętu.
- Podlewać kwiaty i dbać o ich estetyczny wygląd.
- Porządkować wraz z dziećmi kąciki zabawowe.
- Pomagać rozkładać naczynia.
- W razie potrzeby pomagać nauczycielce w przygotowywaniu zajęć.
- Wspierać nauczycielkę w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas zajęć zwłaszcza poza terenem placówki (spacery …)
- Prać ręczniki w swoim oddziale zgodnie z instruktażem.
- Dbać o należyty stan sanitariatów, systematycznie uzupełniać mydło
i papier toaletowy. - Dbać o estetykę otoczenia przedszkola.
- Zamykać przedszkole – sprawdzić dokładnie czy zamknięte są okna, drzwi i zgaszone światła we wszystkich pomieszczeniach.
- Przestrzegać zaleceń SANEPID-u.
- Przestrzegać Regulaminu Pracy, przepisów BHP, P-POŻ.
- Dbać o powierzone mienie, sprzęt techniczny i właściwe gospodarowanie środkami czyszczącymi i dezynfekującymi.
- Wykonywać inne czynności powierzone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji placówki.
- Do podstawowych obowiązków głównej księgowej należy:
- Zakres obowiązków ogólnych:
- Dbałość o dobre imię i prestiż zakładu.
- Przestrzeganie obowiązującego prawa.
- Wykonywanie zadań sumiennie, rzetelnie i bezstronnie.
- Zachowanie tajemnicy służbowej, ochrona danych osobowych oraz informacji niejawnych.
- Zachowanie kultury, uprzejmości i życzliwości w kontaktach ze zwierzchnikami współpracownikami oraz w kontaktach ze stronami załatwiającymi sprawy.
- Zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim.
- Dokładne i sumienne wykonywanie poleceń przełożonego.
- Ścisłe i terminowe rozliczanie się z powierzonych zadań.
- Przestrzeganie ustalonego w zakładzie porządku pracy.
- Przestrzeganie przepisów, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów o ochronie p/pożarowej.
- Kształtowanie właściwej atmosfery w miejscu pracy.
- Prowadzenie dokumentacji i gromadzenie dokumentów zgodnie
z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
- Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:
- diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy dziecka;
- prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla dziecka i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy dziecka i eliminowania jej zaburzeń;
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami dziecka;
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
1. Każdą grupą opiekuje się dwóch lub trzech wychowawców.
2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej, wychowawcy opiekują się grupą w miarę możliwości przez cały okres uczęszczania dzieci do Przedszkola.
3. W ciągu dnia, w zależności od pory dnia, grupą opiekuje się jeden lub dwóch wychowawców.
§ 20
Zadania nauczycieli:
a) Działanie zgodne ze Statutem Przedszkola oraz prawem oświatowym,
b) Realizacja programu Przedszkola w oparciu o podstawy programowe,
c) Opieka nad dziećmi w godzinach pracy,
d) Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w godzinach pracy,
e) Stymulowanie rozwoju psychofizycznego dzieci,
f) Prowadzenie planowej obserwacji pedagogicznej. Obserwacje pedagogiczne dokumentowane są przez karty obserwacji każdego dziecka,
g) Prowadzenie pracy wychowawczo-dydaktycznej, przygotowującej dzieci do szkoły oraz odpowiedzialność za jakość i wyniki tej pracy,
h) Organizowanie dodatkowych imprez wynikających z planu rocznego,
i) Zastępowanie nieobecnych nauczycieli zgodnie z przydziałem Dyrektora Przedszkola,
j) Udział w Radach Pedagogicznych,
Po zmianach:
1j) Brak udziału w radach pedagogicznych
k) Organizowanie zebrań dla rodziców 3 razy w roku – na początku roku szkolnego, w połowie roku szkolnego i pod koniec roku szkolnego,
l) Organizowanie indywidualnych spotkań z rodzicami dotyczących rozwoju ich dziecka,
m) Informowanie Dyrektora Przedszkola o ewentualnej chorobie jak najwcześniej (najpóźniej pierwszego dnia rano),
n) Tworzenie pomocy dydaktycznych
o) Dbanie o wygląd sal i zachowanie dobrego stanu wszelkich elementów wyposażenia Przedszkola,
p) Przestrzeganie zasad BHP i Ppoż., postępowanie zgodne z przepisami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa dzieci,
q) Natychmiastowe informowanie rodziców i Dyrektora Przedszkola o każdym wypadku
r) Udział w szkoleniach BHP i Ppoż., oraz poddawanie się okresowym badaniom lekarskim.
Po zmianach: dodano
- Nauczyciele współpracują z rodzicami w celu ujednolicania oddziaływań wychowawczo-opiekuńczych w formie:
- wspólnych spotkań z rodzicami,
- indywidualnych rozmów z rodzicami,
- grupowych spotkań z rodzicami,
- zajęć otwartych dla rodziców,
- organizacji uroczystości przedszkolnych.
ROZDZIAŁ VII
ZASADY UCZĘSZCZANIA DZIECI DO PRZEDSZKOLA
§ 21
- Do Przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.
§ 22
1. Przyjęć dzieci do Przedszkola dokonuje Dyrektor Przedszkola.
2. Pierwszeństwo w przyjęciu do Przedszkola ma rodzeństwo dzieci już uczęszczających do Przedszkola oraz dzieci zapisane na liście oczekujących.
3. Wychowankiem Przedszkola może zostać dziecko, którego rodzice lub opiekunowie akceptują postanowienia Statutu Przedszkola, zobowiązują się do opłacania ustalonego czesnego oraz wywiązują się z warunków umowy podpisanej przy zapisie dziecka do Przedszkola.
4. Dyrektor Przedszkola może nie przyjąć dziecka danego dnia do przedszkola, gdy zauważy, że rodzic przyprowadził je chore.
5. Dyrektor Przedszkola może skreślić dziecko z listy
wychowanków w przypadkach:
a) Nie dotrzymania przez rodziców warunków umowy podpisanej pomiędzy Rodzicem, a Przedszkolem w chwili zapisania dziecka do Przedszkola,
b) Miesięcznej zaległości w opłatach czesnego mimo uprzedniego wezwania,
c) Choroby będącej zagrożeniem dla innych dzieci na wniosek wychowawcy,
d) Na wniosek Rady Pedagogicznej dopuszcza się możliwość skreślenia z listy dziecka, które uniemożliwia prowadzenie zajęć z pozostałymi dziećmi lub jego zachowanie zagraża bezpieczeństwu innych dzieci,
e) Gdy rodzice nie podejmują współpracy z wychowawcami w zakresie wychowania i nauczania dziecka,
f) Regularnego niedotrzymywania przez rodziców godzin przyprowadzania i odbierania dziecka,
§ 23
1. Przedszkole stwarza dzieciom warunki zapewniające bezpieczeństwo, poszanowanie ich godności osobistej oraz życzliwe i podmiotowe traktowanie.
2. Dzieci mają prawo do:
a) Fachowej opieki wychowawczej,
b) Przejawiania własnej aktywności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności,
c) Zindywidualizowanej nauki,
d) Ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej.
§ 24
1. Rodzice mają prawo do:
– znajomości zadań wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu, uzyskiwania informacji o sukcesach i kłopotach ich dzieci,
– uzgadniania z nauczycielami kierunku i zakresu zadań indywidualnych realizowanych w przedszkolu i w domu,
– uzyskiwania porad w sprawach wychowania i rozwoju dziecka,- wyrażania swoich opinii na temat pracy placówki,- uczestnictwa w zajęciach organizowanych celowo dla rodziców dzieci,
– udziału w otwartych uroczystościach przedszkolnych
2. Do podstawowych obowiązków rodziców dziecka należy:
• przestrzeganie postanowień niniejszego statutu,
• przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola lub przez upoważnioną osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
• informowanie o przyczynach nieobecności dziecka dłuższej niż tydzień, szczególnie dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, któremu winni zapewnić regularne uczęszczanie do przedszkola,
• niezwłoczne poinformowanie dyrektora przedszkola lub nauczycielkę o chorobie zakaźnej dziecka i po chorobie zakaźnej przedłożyć zaświadczenie o zdolności dziecka do uczęszczania do przedszkola,
• interesowanie się edukacją swojego dziecka w przedszkolu,
• współpraca z nauczycielem w zakresie niwelowania problemów dziecka,
• z dzieckiem uczęszczającym na indywidualne bezpłatne zajęcia logopedyczne w przedszkolu
– kontynuować ćwiczenia w domu.
3. Formy współpracy przedszkola z rodzicami:
• zebrania ogólne,
• zebrania grupowe o charakterze organizacyjnym, problemowym i warsztatowym,
• konsultacje indywidualne z nauczycielami i dyrektorem,
• spotkania integracyjne z rodzicami i ich dziećmi
ROZDZIAŁ VIII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 25
O decyzji dotyczącej likwidacji Przedszkola organ prowadzący zawiadamia Dyrektora Przedszkola, Radę Pedagogiczną, rodziców dzieci oraz jednostkę samorządu terytorialnego prowadzącą ewidencję placówek oświatowych, najpóźniej na 6 miesięcy przed likwidacją, która może mieć miejsce z końcem roku szkolnego.
Po zmianach
1) O decyzji dotyczącej likwidacji Przedszkola organ prowadzący zawiadamia Dyrektora Przedszkola, nauczycieli, rodziców dzieci oraz jednostkę samorządu terytorialnego prowadzącą ewidencję placówek oświatowych, najpóźniej na 1 miesiąc przed likwidacją, która może mieć miejsce z końcem roku szkolnego.
§ 26
1. Dyrektor Przedszkola zapewnia możliwość zapoznania się ze Statutem Przedszkola wszystkim członkom społeczności przedszkolnej.
2. Niniejszy Statut zatwierdza organ prowadzący.
RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku informuję, że:
Administratorem Państwa Danych Osobowych jest
PRZEDSZKOLE NIEPUBLICZNE „WRÓŻKOLANDIA
CEL PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH ORAZ PODSTAWA PRAWNA
Państwa dane osobowe będą przetwarzanie wyłącznie:
- w celu realizacji celów i zadań wynikających z Ustawy z dnia 7 września 1991. o wychowaniu przedszkolnym z późn.zm. oraz w celu umożliwienia świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym w celu dokonywania transakcji i płatności, obsługi zgłoszeń, które są do nas kierowane oraz w celu kontaktowania się z Państwem w celach związanych ze świadczeniem usług /na podstawie art. 6 ust 1 pkt a, b i c RODO,
- dla celów podatkowych i rachunkowych w związku z przepisami prawa/na podstawie art. 6 ust 1 pkt c RODO.
UDOSTĘPNIENIE DANYCH OSOBOWYCH
Państwa dane osobowe będą udostępniane przez Administratora Danych Osobowych wyłącznie:
- podmiotom przetwarzający z którymi Administrator Danych Osobowych podpisał umowę powierzenia,
- organom państwowym, którym udostępnienie danych osobowych regulują oddzielne przepisy prawa.
UDOSTĘPNIANIE DANYCH DO PAŃSTW TRZECICH
Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego, ani żadnej organizacji międzynarodowej.
OKRES PRZECHOWYWANIA DANYCH OSOBOWYCH
Państwa dane osobowe będą przechowywane/przetwarzane:
- nie dłużej niż jest to konieczne, przez okres wyznaczony właściwym przepisem prawa, tj. Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o wychowaniu przedszkolnym z późn.zm.,
- dla celów podatkowych i rachunkowych zgodnie z przepisami prawa.
UPRAWNIENIA PRZYSŁUGUJĄCE W ZWIĄZKU Z PRZETWARZANIEM DANYCH OSOBOWYCH
Informujemy, że posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania (jeżeli są nieprawidłowe lub niekompletne), usunięcia (jeżeli dane nie będą już niezbędne do celów, dla których zostały zebrane przez Administratora Danych), ograniczenia przetwarzania (jeżeli dane są nieprawidłowe możecie Państwo żądać ograniczenia przetwarzania swoich danych na okres pozwalający sprawdzić prawidłowość tych danych) prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu (tych danych których Administrator Danych nie będzie potrzebował w celu kontroli przez organy publiczne), prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem(w zakresie danych przetwarzanych na podstawie zgody art. 6 ust 1 pkt a RODO i art. 9 ust 2 pkt b RODO), prawo do bycia zapomnianym (jeśli przepis prawa na to pozwala).
PRAWO DO WNIESIENIA SKARGI
Macie Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznacie, że przetwarzanie danych osobowych dotyczących Pani/Pana narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r.
CZY PODANIE DANYCH OSOBOWYCH JEST OBOWIĄKOWE?
Podanie danych osobowych wynikających z Ustawy z dnia 7 września 1991r. O wychowaniu przedszkolnym z późn.zm. jest niezbędne w celu świadczenia usług. Konsekwencją nie podania danych osobowych jest brak możliwości przyjęcia dziecka do przedszkola i świadczenia opieki. Jeżeli wymagają tego przepisy prawa, możemy wymagać od Państwa podania innych danych niezbędnych np. ze względów rachunkowych lub podatkowych. W pozostałym zakresie podanie danych jest dobrowolne.
ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI
Państwa dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, nie będą też poddawane procesowi profilowania.
Standardy Ochrony Małoletnich w Przedszkolu Niepublicznym „Wróżkolandia”
w Przywidzu
Dobro i bezpieczeństwo dzieci w Przedszkolu Niepublicznym „Wróżkolandia” w Przywidzu są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Przedszkola na rzecz dzieci. Pracownik Przedszkola traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Przedszkola, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Przedszkola stosował wobec dziecka jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Przedszkolu za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Przedszkola www.wrozkolandia.pl. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do Przedszkola. Poszczególne grupy małoletnich są z poniższymi Standardami aktywnie zapoznawane poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 1.
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko Przedszkola. Obejmują cztery obszary:
Politykę Ochrony Małoletnich, która określa:
zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Przedszkolu,
zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko,
zasady reagowania w Przedszkolu na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci,
zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
personel – obszar, który określa:
zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Przedszkolu, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
zasady bezpiecznych relacji personelu Przedszkola z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Przedszkola są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
odpowiedzialności prawnej pracowników Przedszkola, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
zasady przygotowania personelu Przedszkola (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania:
dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania,
procedury – obszar określający działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Przedszkola, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
zasady dysponowania przez Przedszkole danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
zasady eksponowania informacji dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
monitoring – obszar, który określa:
zasady weryfikacji przyjętych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
zasady organizowania przez Przedszkole konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział II
Słowniczek terminów
§ 2.
Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
Personel – każdy pracownik Przedszkola bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
Dyrektor – osoba (lub podmiot), która w strukturze Przedszkola jest uprawniona do podejmowania decyzji.
Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie Przedszkola oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział III
Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci – zasady rozpoznawania i reagowania
§ 3.
Rekrutacja pracowników Przedszkola odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w Przedszkolu. Zasady stanowią Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
Pracownicy Przedszkola monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami w porozumieniu z dyrektorem placówki, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
Rozdział IV
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia
§ 4.
W przypadku powzięcia przez pracownika Przedszkola podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji (do wyboru) dyrektorowi Przedszkola / wychowawcy / pedagogowi / psychologowi.
§ 5.
Po uzyskaniu informacji, dyrektor Przedszkola / pedagog / psycholog (do wyboru) wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, i informuje ich o podejrzeniu.
Wyznaczona przez dyrektora Przedszkola osoba (np. pedagog) sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:
podjęcia przez Przedszkole działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
wsparcia, jakie zaoferuje dziecku Przedszkole,
skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
§ 6.
W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) dyrektor Przedszkola powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor Przedszkola, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka lub o krzywdzonym dziecku.
Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu, spełniający wymogi określone w § 5 pkt 3 niniejszych Standardów, na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga/psychologa przedszkolnego oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka, dyrektor Przedszkola jest zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
Zespół, o którym mowa w punkcie 3, wzywa rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
§ 7.
Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom przez pedagoga/psychologa.
Pedagog/psycholog informuje rodziców/opiekunów o obowiązku Przedszkola – jako instytucji – zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura, policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji). Uwaga! Pracownicy Przedszkola uczestniczą w realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, w tym uprawnieni są do samodzielnego jej wszczynania. Pracownicy żłobków natomiast zawiadamiają przedstawicieli innych służb o konieczności rozpoczęcia procedury, chyba że w ich szeregach pracują przedstawiciele służb uprawnionych – np. ochrony zdrowia. W przeciwnym razie służbą odpowiednią do zawiadomienia o konieczności wszczęcia procedury będzie OPS.
Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego przez pedagoga/psychologa – zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor Przedszkola składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie 3.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone – Przedszkole informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka na piśmie.
§ 8.
Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów. Kartę tę załącza się do dokumentacji dziecka w Przedszkolu.
Wszyscy pracownicy Przedszkola i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich
§ 9.
Przedszkole, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci stanowią Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.
§ 10.
Pracownikowi Przedszkola nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na jego terenie bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 1, pracownik Przedszkola może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Przedszkola (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
§ 11.
Upublicznienie przez pracownika Przedszkola wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Uwaga! Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział VI
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Przedszkolu
§ 12.
Przedszkole, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, podejmuje działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. W szczególności instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
Na terenie Przedszkola dostęp dziecka do internetu możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika Przedszkola na zajęciach komputerowych.
W przypadku gdy dostęp do internetu w Przedszkolu realizowany jest pod nadzorem pracownika Przedszkola jest on zobowiązany informować dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z internetu w czasie zajęć.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Przedszkolu przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
Przedszkole zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach.
§ 13.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Przedszkolu w porozumieniu z dyrektorem Przedszkola zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
Wymienione w punkcie 1 oprogramowanie jest aktualizowane w miarę potrzeb – przynajmniej raz w miesiącu.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Standarów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 14.
Dyrektor Przedszkola wyznacza Paulinę Magulską na osobę odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem w Przedszkolu.
Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Przedszkola, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi Przedszkola.
Dyrektor Przedszkola na podstawie otrzymanego raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
§ 15.
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
Ogłoszenie Standarów następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub w innym widocznym miejscu w siedzibie Przedszkola lub poprzez przesłanie tekstu Standardów pracownikom i rodzicom dzieci drogą elektroniczną, lub zamieszczenie na stronie internetowej Przedszkola oraz wywieszenie w wersji skróconej – przeznaczonej dla dzieci.
Standardy Ochrony Małoletnich w Żłobku Niepublicznym „Wróżkolandia”
w Przywidzu
Dobro i bezpieczeństwo dzieci Żłobka Niepublicznego „Wróżkolandia” w Przywidzu są priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Żłobka na rzecz dzieci. Pracownik Żłobka traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Realizując zadania Żłobka, działa w ramach obowiązującego prawa, obowiązujących w nim przepisów wewnętrznych oraz w ramach posiadanych kompetencji. Niedopuszczalne jest, by pracownik Żłobka stosował wobec dziecka jakiekolwiek formy przemocy.
Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Żłobku za bezpieczeństwo dzieci do niego uczęszczających.
Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Żłobka www.wrozkolandia.pl. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających do Żłobka. Poszczególne grupy małoletnich są z poniższymi Standardami aktywnie zapoznawane poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.
Rozdział I
Obszary Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 1.
Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem tworzą bezpieczne i przyjazne środowisko Przedszkola. Obejmują cztery obszary:
Politykę Ochrony Małoletnich, która określa:
zasady bezpiecznej rekrutacji personelu do pracy w Żłobku,
zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko,
zasady reagowania w Żłobku na przypadki podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia,
zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci,
zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych,
personel – obszar, który określa:
zasady rekrutacji personelu pracującego z dziećmi w Żłobku, w tym obowiązek uzyskiwania danych z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o każdym członku personelu oraz, gdy jest to dozwolone przepisami obowiązującego prawa, informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a kiedy prawo na to nie zezwala, uzyskiwania oświadczenia personelu dotyczącego niekaralności lub braku toczących się postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego,
zasady bezpiecznych relacji personelu Żłobka z małoletnimi, wskazujące, jakie zachowania na terenie Żłobka są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem,
zasady zapewniania pracownikom podstawowej wiedzy na temat ochrony małoletnich przed krzywdzeniem oraz udzielania pomocy dzieciom w sytuacjach zagrożenia, w zakresie:
rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci,
procedur interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia,
odpowiedzialności prawnej pracowników Żłobka, zobowiązanych do podejmowania interwencji,
zasady przygotowania personelu Żłobka (pracującego z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami) do edukowania:
dzieci na temat ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem,
rodziców/opiekunów dzieci na temat wychowania dzieci bez przemocy oraz chronienia ich przed przemocą i wykorzystywaniem,
zasady dysponowania materiałami edukacyjnymi dla dzieci i dla rodziców oraz aktywnego ich wykorzystania,
procedury – obszar określający działania, jakie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony personelu Żłobka, członków rodziny, rówieśników i osób obcych:
zasady dysponowania przez Żłobek danymi kontaktowymi lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci (policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej, placówki ochrony zdrowia), oraz zapewnienia do nich dostępu wszystkim pracownikom,
zasady eksponowania informacji dla dzieci na temat możliwości uzyskania pomocy w trudnej sytuacji, w tym numerów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży,
monitoring – obszar, który określa:
zasady weryfikacji przyjętych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – przynajmniej raz w roku, ze szczególnym uwzględnieniem analizy sytuacji związanych z wystąpieniem zagrożenia bezpieczeństwa dzieci,
zasady organizowania przez Żłobek konsultacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami.
Rozdział II
Słowniczek terminów
§ 2.
Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
Personel – każdy pracownik Przedszkola bez względu na formę zatrudnienia, w tym współpracownik, stażysta, wolontariusz lub inna osoba, która z racji pełnionej funkcji lub zadań ma (nawet potencjalny) kontakt z dziećmi.
Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
Instytucja – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
Dyrektor – osoba (lub podmiot), która w strukturze Przedszkola jest uprawniona do podejmowania decyzji.
Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
Osoba odpowiedzialna za internet to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z internetu przez dzieci na terenie Przedszkola oraz nad bezpieczeństwem dzieci w internecie.
Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem to wyznaczony przez dyrektora Przedszkola pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział III
Czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci – zasady rozpoznawania i reagowania
§ 3.
Rekrutacja pracowników Żłobka odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu. Zasady Rekrutacji stanowią Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.
Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w Żłobku. Zasady stanowią Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
Pracownicy Żłobka posiadają wiedzę na temat czynników ryzyka i symptomów krzywdzenia dzieci i zwracają na nie uwagę w ramach wykonywanych obowiązków.
Pracownicy Żłobka monitorują sytuację i dobrostan dziecka.
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Żłobka podejmują rozmowę z rodzicami w porozumieniu z dyrektorem placówki, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
Rozdział IV
Zasady reagowania na przypadki podejrzenia, że małoletni doświadcza krzywdzenia
§ 4.
W przypadku powzięcia przez pracownika Żłobka podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji (do wyboru) dyrektorowi Żłobka / wychowawcy / pedagogowi / psychologowi.
§ 5.
Po uzyskaniu informacji, dyrektor Żłobka / pedagog / psycholog (do wyboru) wzywa opiekunów dziecka, którego krzywdzenie podejrzewa, i informuje ich o podejrzeniu.
Wyznaczona przez dyrektora Żłobka osoba (np. pedagog) sporządza opis sytuacji przedszkolnej i rodzinnej dziecka na podstawie rozmów z dzieckiem, nauczycielami, wychowawcą i rodzicami oraz opracowuje plan pomocy małoletniemu.
Plan pomocy małoletniemu powinien zawierać wskazania dotyczące:
podjęcia przez Żłobek działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej instytucji,
wsparcia, jakie zaoferuje dziecku Żłobek,
skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.
§ 6.
W bardziej skomplikowanych przypadkach (dotyczących np. wykorzystywania seksualnego lub znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) dyrektor Żłobka powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog, wychowawca dziecka, dyrektor Żłobka, inni pracownicy mający wiedzę na temat skutków krzywdzenia dziecka lub o krzywdzonym dziecku.
Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy małoletniemu, spełniający wymogi określone w § 5 pkt 3 niniejszych Standardów, na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga/psychologa przedszkolnego oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłoszą rodzice/opiekunowie dziecka, dyrektor Żłobka jest zobowiązany powołać zespół interwencyjny.
Zespół, o którym mowa w punkcie 3, wzywa rodziców/opiekunów dziecka na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.
§ 7.
Sporządzony przez zespół interwencyjny plan pomocy małoletniemu wraz z zaleceniem współpracy przy jego realizacji przedstawiany jest rodzicom/opiekunom przez pedagoga/psychologa.
Pedagog/psycholog informuje rodziców/opiekunów o obowiązku Żłobka – jako instytucji – zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura, policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji). Uwaga! Pracownicy Przedszkola uczestniczą w realizacji procedury „Niebieskiej Karty”, w tym uprawnieni są do samodzielnego jej wszczynania. Pracownicy żłobków natomiast zawiadamiają przedstawicieli innych służb o konieczności rozpoczęcia procedury, chyba że w ich szeregach pracują przedstawiciele służb uprawnionych – np. ochrony zdrowia. W przeciwnym razie służbą odpowiednią do zawiadomienia o konieczności wszczęcia procedury będzie OPS.
Po poinformowaniu rodziców/opiekunów małoletniego przez pedagoga/psychologa – zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor Żłobka składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie 3.
W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili rodzice/opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone – Żłobek informuje o tym fakcie rodziców/opiekunów dziecka na piśmie.
§ 8.
Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów. Kartę tę załącza się do dokumentacji dziecka w Żłobku.
Wszyscy pracownicy Żłobka i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych małoletnich
§ 9.
Żłobek, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Wytyczne dotyczące zasad ochrony wizerunku dziecka i danych osobowych dzieci stanowią Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.
§ 10.
Pracownikowi Żłobka nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na jego terenie bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
W celu uzyskania zgody, o której mowa w punkcie 1, pracownik Żłobka może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. że umieszczony zostanie na platformie YouTube w celach promocyjnych lub na stronie internetowej Żłobka (niniejsza zgoda obejmuje wszelkie formy publikacji, w szczególności plakaty reklamowe, ulotki, drukowane materiały promocyjne, reklamę w gazetach i czasopismach oraz w internecie itp.), lub ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
§ 11.
Upublicznienie przez pracownika Żłobka wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Uwaga! Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Rozdział VI
Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych w Żłobku
§ 12.
Żłobek, zapewniając dzieciom dostęp do internetu, podejmuje działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. W szczególności instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające. Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznik nr 5 do niniejszych Standardów.
Na terenie Żłobka dostęp dziecka do internetu możliwy jest tylko pod nadzorem pracownika Żłobka na zajęciach komputerowych.
W przypadku gdy dostęp do internetu w Żłobku realizowany jest pod nadzorem pracownika Żłobka jest on zobowiązany informować dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu oraz czuwać nad ich bezpieczeństwem podczas korzystania z internetu w czasie zajęć.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Żłobku przeprowadza z dziećmi cykliczne szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
§ 13.
Osoba odpowiedzialna za dostęp do internetu w Żłobku w porozumieniu z dyrektorem Przedszkola zabezpiecza sieć przed niebezpiecznymi treściami, poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.
Wymienione w punkcie 1 oprogramowanie jest aktualizowane w miarę potrzeb – przynajmniej raz w miesiącu.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Standarów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem
§ 14.
Dyrektor Żłobka jest osobą odpowiedzialną za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
Osoba, o której mowa w punkcie 1, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Standardach.
Osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów ochrony małoletnich przeprowadza wśród pracowników Żłobka, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany oraz wskazywać naruszenia Standardów.
Na podstawie przeprowadzonej ankiety osoba odpowiedzialna za realizację i propagowanie Standardów Ochrony Małoletnich sporządza raport z monitoringu.
Dyrektor Żłobka na podstawie raportu wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza je pracownikom, dzieciom i ich rodzicom/opiekunom.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
§ 15.
Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
Ogłoszenie Standarów następuje poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń lub w innym widocznym miejscu w siedzibie Żłobka lub poprzez przesłanie tekstu Standardów pracownikom i rodzicom dzieci drogą elektroniczną, lub zamieszczenie na stronie internetowej Żłobka oraz wywieszenie w wersji skróconej – przeznaczonej dla dzieci.
STATUT
Żłobka Niepublicznego Wróżkolandia
w Przywidzu
Rozdział I
Podstawowe informacje o żłobku
- 1
- Niniejszy statut określa zasady funkcjonowania, cele i zadania placówki, zwanej dalej Żłobkiem, której pełna nazwa brzmi „Niepubliczny Żłobek „Wróżkolandia”
- Organem prowadzącym Żłobek jest Agnieszka Hiller.
- Dyrektorem Żłobka jest Agnieszka Hiller.
- Żłobek Niepubliczny „Wróżkolandia” znajduje się w Przywidzu, przy ulicy Egiertowskiej 6.
- Żłobek wpisany jest do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, prowadzonego przez Wójta Gminy Przywidz.
- Nadzór sanitarno-epidemiologiczny nad placówką sprawują odpowiednie służby sanitarne w Pruszczu Gdańskim.
- 2
Żłobek działa na podstawie:
- Ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235) zwanej dalej Ustawą;
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (Dz. U. z 2011 nr 69 poz. 367);
- Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (Dz. U. 2011 nr 69, poz. 368); 4. Niniejszego Statutu.
Rozdział II
Cele i zadania żłobka oraz sposób ich realizacji
- 3
- Nadrzędnym celem Żłobka jest sprawowanie opieki nad dziećmi w wieku do ukończenia 3 roku życia (w szczególnych przypadkach do lat 4).
- Właściwa opieka pielęgnacyjna oraz edukacyjna, realizowana poprzez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.
- Zajęcia opiekuńczo wychowawcze i edukacyjne, uwzględniające rozwój psychomotoryczny właściwe dla wieku dziecka
- Wspomaganie dzieci w rozwijaniu ich uzdolnień.
- Stworzenie warunków do swobodnej i bezpiecznej zabawy
- 4
Żłobek realizuje zadania wynikające z przepisów Ustawy, w szczególności:
- Zagwarantowanie dzieciom właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do warunków domowych;
- Troska o prawidłowy rozwój fizyczny dzieci, poprzez zapewnienie odpowiedniej opieki, wyrabianie nawyków higieny życia codziennego oraz prowadzenie zajęć ogólnorozwojowych; 3. Wspomaganie indywidualnego rozwoju i wczesnej edukacji dziecka oraz wspomaganie rodziny w wychowaniu dziecka;
- Rozwijanie wyobraźni, aktywności i samodzielności dzieci;
- Wspomaganie rozwoju mowy dzieci;
- Kształtowanie postawy społecznych, w szczególności współżycia i współpracy w grupie;
- Zapewnienie zdrowego i różnorodnego wyżywienia;
- Przestrzeganie zasad higieny oraz wyrabianie nawyków higieny życia codziennego;
- Współpraca z rodzicami/opiekunami dzieci w celu stworzenia optymalnych warunków dla ich rozwoju;
- Udzielanie rzetelnej informacji o postępach dziecka;
- Wychowanie w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa;
- 5
Placówka realizując zaspokajanie potrzeb dziecka kieruje się w szczególności:
- dobrem dziecka,
- potrzebą wyrównywania deficytów rozwojowych,
- koniecznością wspierania rozwoju dziecka,
- prawami wynikającymi z Konwencji Praw Dziecka.
Rozdział III
Organy żłobka
- 6
Organami żłobka są:
- Właścicielka żłobka: Agnieszka Hiller
- Dyrektor żłobka,
- Zespół pracowników
- 7
Do zadań właściciela należy w szczególności:
- nadzór i koordynacja zgodności realizowanych przez żłobek celów z założeniami statutu żłobka,
- podejmowanie zobowiązań majątkowych w imieniu żłobka,
- reprezentowanie żłobka na zewnątrz,
- zatrudnianie i zwalnianie opiekunów oraz kadry administracyjnej i obsługi,
- stała współpraca z personelem ,
- opracowywanie dokumentów, planów, rozkładów dnia i harmonogramów żłobka,
- mierzenie jakości działalności placówki,
- przygotowanie regulaminu organizacyjnego pracy placówki,
- organizacja obsługi administracyjnej i finansowo-księgowej żłobka
10.współpraca z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi pracę żłobka, 11. prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji żłobka,
- przyjmowanie oraz skreślanie dziecka z listy uczęszczających do żłobka zgodnie z
ustalonymi w statucie zasadami oraz zawieranie umów cywilno-prawnych o świadczenie
usług z rodzicami bądź opiekunami dzieci o świadczeniu usług przez żłobek,
13.ustalanie wysokości wpisowego, czesnego, opłat za dodatkowe zajęcia dla dzieci oraz
wysokości stawki żywieniowej.
- 8
Do zadań dyrektora żłobka należy:
- zatwierdzanie dokumentacji pedagogicznej – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy żłobkowej oraz innych obowiązujących dokumentów prawnych,
- nadzór nad sposobem dokumentowania przez opiekunów przebiegu pracy opiekuńczo – wychowawczej oraz dokumentowania zajęć dodatkowych,
- wspomaganie pracowników we współpracy z rodzicami oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi pracę żłobka,
4.proponowanie zmian w statucie żłobka,
- zarządzanie żłobkiem wykonując inne zadania przewidziane dla jego stanowiska przepisami prawa oraz podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie przekazanych pracownikom żłobka,
- 9
Do zadań pracowników żłobka należy przede wszystkim:
- Realizacja celów i zadań wymienionych w statucie żłobka,
- współpraca z właścicielem i dyrektorem żłobka,
- sugerowanie zmian w sposobie organizacji zajęć,
- zgłaszanie bieżących potrzeb dzieci i pracowników,
Rozdział IV
Organizacja żłobka
- 10
- Żłobek jest placówką opiekuńczo –wychowawczą zapewniającą opiekę i wychowanie dzieciom w wieku od 14 miesięcy do 3 lat (w szczególnych wypadkach do lat 4).
- Liczba dzieci uczęszczających do żłobka nie może przekraczać 20, maksymalnie po ośmioro dzieci na jednego opiekuna.
- 11
- Żłobek jest czynny 12 miesięcy w roku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy oraz przerwy wakacyjnej trwającej maksymalnie 2 tygodnie.
- Coroczny termin przerw w pracy placówki ustala właściciel i podaje go do wiadomości rodziców.
- Rok szkolny w żłobku rozpoczyna się pierwszego roboczego dnia września
- Żłobek sprawuje opiekę dzienną od poniedziałku do piątku w godz. od 6.00 do 17.00.
- 12
- Godzina zajęć w żłobku trwa 60 minut.
- Czas trwania poszczególnych zajęć z dziećmi, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych wychowanków i wynosi około 10 – 15 minut.
- Organizację pracy Żłobka w ciągu dnia określa rozkład dnia ustalony przez właściciela i dyrektora żłobka, który może w tej sprawie zasięgnąć opinii pracowników Żłobka.
- Ramowy rozkład dnia uwzględnia czas i godziny posiłków, zajęć i zabaw w Żłobku oraz na świeżym powietrzu, odpoczynku, czynności higienicznych.
- 13
Czas pracy żłobka ustala rokrocznie właściciel placówki
- 14
- Zajęcia opiekuńczo – wychowawczo – edukacyjne odbywają się według założonego programu placówki.
- Placówka może rozszerzać ofertę usług opiekuńczych, wychowawczych i rekreacyjnych w zależności od potrzeb środowiska i możliwości organizacyjnych i bazowych placówki.
- Żłobek może współpracować z innymi usługowymi placówkami kulturalno-oświatowymi w celu realizacji dodatkowych form edukacyjno – kulturalnych, zgodnych z oczekiwaniami rodziców i możliwościami rozwojowymi dzieci.
- 15
Wszystkie dzieci zapisane do żłobka mogą korzystać z czterech posiłków dziennie: śniadania, obiadu (dwudaniowego), podwieczorku.
- 16
- Codzienną organizację pracy żłobka określa ramowy rozkład dnia ustalony przez właściciela i dyrektora placówki, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców.
- Na podstawie ramowego rozkładu dnia opiekun, któremu powierzono opiekę nad dziećmi, ustala szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań wychowanków. 3. W szczególnych przypadkach właściciel może zmienić organizację dnia (np. organizacja uroczystości).
- 17
- Do realizacji celów statutowych żłobka placówka posiada:
- a) salę do zajęć dydaktyczno – wychowawczych oraz wypoczynku,
- b) toalety dla dzieci i dorosłych,
- c) szatnię dla dzieci,
- d) pomieszczenie socjalne,
- e) zaplecze kuchenne,
Rozdział V
Nauczyciele, opiekunowie i inni pracownicy żłobka
- 18
- W czasie pobytu dziecka w Żłobku oraz w trakcie zajęć poza obiektem, opiekę nad dzieckiem sprawuje właściwy personel Żłobka, który spełnia wymagania określone w Ustawie: – jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne, dziecko wymagające szczególnej opieki lub dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia – maksymalnie nad pięciorgiem dzieci
- Warunkiem zatrudnienia na stanowisku opiekuna jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji zawodowych zgodnie wymogami przepisów ustawy.
- Obowiązki opiekuna: a) Planuje i prowadzi pracę opiekuńczą i wychowawczą w oparciu o plan pracy opiekuńczo-wychowawczy zatwierdzony przez zespół opiekunów, a dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci. Jest on odpowiedzialny za jej wysoką jakość.
- b) Zobowiązany jest do prowadzenia obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci.
- c) Opowiada za bezpieczeństwo (życie i zdrowie) powierzonych jego opiece dzieci, kształtując czynną postawę dzieci wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa.
- d) Opowiada za tworzenie warunków wspomagających rozwój dzieci, ich zdolności i zainteresowań poprzez: poznawanie indywidualnych możliwości dziecka i jego potrzeb, dostarczania bodźców wyzwalających aktywność dziecka i jego naturalne zdolności.
- e) Zobowiązany jest otaczać indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymywać ścisły kontakt z ich rodzicami (prawnymi opiekunami)
- f) Dba o swój warsztat pracy poprzez gromadzenie pomocy naukowych oraz troszczy się o estetykę pomieszczeń żłobka.
g)Jest zobowiązany do rzetelnego wykonywania wszystkich zadań zawartych w szczegółowym zakresie obowiązków określonym przez dyrektora placówki, którego odpis przechowywany jest w aktach osobowych pracownika, oraz innych zadań jeżeli zostały one zlecone przez dyrektora i są związane z prawidłową organizacją pracy żłobka.
- Pracownicy żłobka nie stosują wobec dziecka żadnych zabiegów lekarskich poza nagłymi przypadkami ratującymi życie dziecka oraz wynikającymi z konieczności udzielenia dziecku pierwszej pomocy.
- Pracownicy nie podają dziecku żadnych leków.
- Opiekun ma prawo do:
- a) dokształcania i doskonalenia zawodowego,
- b) ochrony zdrowia, pracy w warunkach spełniających wymogi BHP
- c) korzystania z literatury, pomocy dydaktycznych dostępnych w placówce,
d )korzystania z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, wyspecjalizowanych poradni i instytucji,
- e) tworzenia i realizacji własnych programów nauczania, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- 19
Podstawowymi zadaniami pracowników jest:
- a) dbałość o sprawne działanie placówki jako instytucji publicznej, utrzymanie ładu i czystości w budynku i otoczeniu,
- b) dbałość o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich wychowanków żłobka,
- c) współpraca z innymi opiekunami w zakresie opieki i wychowania dzieci,
- d) rzetelne wykonywanie wszystkich zadań zawartych w szczegółowym zakresie obowiązków określonym przez dyrektora placówki, którego odpis przechowywany jest w aktach osobowych pracownika, oraz innych zadań jeżeli zostały one zlecone przez właściciela lub dyrektora i są związane z prawidłową organizacją pracy żłobka.
Rozdział VI
Rodzice, opiekunowie prawni dziecka
- 20
- Rodzice (prawni opiekunowie) i opiekunowie współdziałają ze sobą w celu skutecznego oddziaływania opiekuńczego, edukacyjnego i wychowawczego na dziecko oraz określania drogi jego indywidualnego rozwoju.
- Rodzice (prawni opiekunowie) mają prawo do:
- a) uznania ich za najważniejszych i pierwszych nauczycieli swojego dziecka,
- b) znajomości założeń i zadań wynikających z realizacji programu wychowania w żłobku,
- c) uzyskiwania od opiekuna rzetelnej informacji na temat rozwoju swojego dziecka, postępów edukacyjnych, wychowawczych, prezentowanych postaw społecznych,
- d) wyrażania opinii właścicielowi oraz dyrektorowi na temat pracy żłobka,
- e) uzyskiwania od opiekunów porad i wskazówek odnośnie przyczyn trudności wychowawczych i sposobów udzielania dziecku wsparcia,
- f) otrzymywania pomocy pedagogicznej, psychologicznej oraz innej zgodnej z ich potrzebami, w miarę możliwości żłobka,
- g) udziału we wspólnych spotkaniach z okazji uroczystości w żłobku, imprez i innych – w miarę możliwości organizacyjnych żłobka
- h) wyrażania opinii na temat żywienia, wypoczynku, organizacji zabaw i zajęć oraz poziomu prowadzonych zajęć dodatkowych,
- i) zgłaszania dyrektorowi własnych propozycji zajęć dodatkowych oraz dodatkowej oferty opiekuńczej, wychowawczej i rekreacyjnej żłobka,
Rodzice (prawni opiekunowie) mają obowiązek:
- a) przestrzegać zawartą ze żłobkiem umowę cywilno – prawną o świadczenie usług, oraz postanowień Statutu żłobka,
- b) ściśle współpracować z opiekunami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych i ustalania drogi indywidualnego rozwoju,
- c) przyprowadzać i odbierać dziecko z placówki osobiście lub przez pisemnie upoważnioną (według wzoru do pozyskania u dyrekcji żłobka) przez nich osobę (zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo) w godzinach funkcjonowania żłobka. Osoba odbierająca dziecko ma obowiązek posiadania ze sobą dowodu tożsamości, na podstawie którego będzie możliwa identyfikacja.
- d) przyprowadzać do żłobka wyłącznie dzieci zdrowe jak również przedstawiać na prośbę właściciela zaświadczenie lekarskie potwierdzające, iż dziecko jest zdrowie i może uczęszczać do żłobka
- e) informować o przyczynach nieobecności dziecka w żłobku oraz niezwłocznie zawiadamiać o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych a także zgłaszać opiekunowi niedyspozycje dziecka zarówno fizyczne jak i psychiczne,
- f) uczestniczyć w zebraniach i innych formach współdziałania żłobka i rodziny dziecka mających na celu właściwy przepływ informacji oraz wypracowanie wspólnych działań edukacyjnych i wychowawczych,
- g) na bieżąco informować właściciela o zmianach adresu zamieszkania, telefonu kontaktowego,
- h) śledzić na bieżąco informacje umieszczone na tablicy ogłoszeń,
- i) terminowo uiszczać odpłatność za pobyt dziecka w żłobku i wybrane zajęcia dodatkowe zgodnie z umową cywilno -prawną zawartą z właścicielem placówki,
- k) zaopatrzyć dziecko w odpowiednie ubranie i obuwie umożliwiające dziecku komfort i bezpieczeństwo w trakcie zabawy, nauki i pracy, codzienny pobyt na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych,
m)odbierać dziecko w godzinach funkcjonowania żłobka lub ponosić koszty pobytu dziecka w placówce po godzinach funkcjonowania, w wysokości ustalonej przez właściciela żłobka
- n) z szacunkiem odnosić się do wszystkich pracowników placówki
Rozdział VII
Zasady rekrutacji dzieci i skreślania dzieci z listy wychowanków
- 21
- Kwalifikacji do żłobka podlegają dzieci, które mają od 14miesięcy ( samodzielnie chodzące) do 3 lat (w wyjątkowych przypadkach dzieci starsze – do 4 roku życia)
- Rekrutacja do żłobka ma charakter ciągły, co oznacza możliwość złożenia karty zgłoszeniowej przez cały rok. W przypadku braku wolnych miejsc, dziecko wpisuje się na listę rezerwową.
- Proces rekrutacji uwzględnia zasadę równości szans.
- Warunkiem przyjęcie dziecka do żłobka jest: – podpisanie umowy cywilno-prawnej o świadczenie usług, zawartej pomiędzy stronami, tj. rodzicami (prawnymi opiekunami) lub jednym z rodziców dziecka (opiekunem prawnym) a Właścicielem Żłobka, – wpłata wpisowego o ustalonej wysokości i terminie.
- Dzieci uczęszczające do żłobka w danym roku szkolnym są automatycznie kwalifikowane na kolejny rok .
- Przyjęcie dziecka do Żłobka może nastąpić z listy rezerwowej w trakcie całego roku, w przypadku zwolnienia miejsc.
- 22
- Umowa może zostać rozwiązana przez Rodziców/Opiekunów Opiekunów zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od 1-ego dnia następnego miesiąca, po jego złożeniu.
- Rezygnacja wymaga formy pisemnej.
- Żłobek może rozwiązać umowę w formie pisemnej w dowolnym momencie, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, jedynie z ważnej przyczyny. Ważną przyczyną uprawniającą do wypowiedzenia umowy jest fakt:
– gdy: – rodzice nie przestrzegają postanowień obowiązującego w Żłobku statutu i obowiązujących w placówce regulaminów,
-gdy nastąpił brak współpracy pomiędzy Rodzicami, a personelem placówki w kwestii rozwiązywania problemów powstałych w procesie opieki i wychowania Dziecka,
– rodzice zataili informacje o stanie zdrowia psychicznego lub fizycznego dziecka mające wpływ na prawidłowy proces dydaktyczno-wychowawczy i bezpieczeństwo innych dzieci;
– dziecko swoim zachowaniem zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych dzieci; – umowa o świadczenie usług opieki uległa rozwiązaniu lub wygasła;
– Rodzice nie uiszczają opłat za opiekę nad dzieckiem w żłobku, ustalonych w zawartej umowie cywilno-prawnej.
- Decyzję o skreśleniu dziecka z listy wychowanków Żłobka doręcza się rodzicom w formie pisemnej.
- Rozwiązanie umowy przez jedną ze stron jest jednoznaczne ze skreśleniem dziecka z listy wychowanków.
ROZDZIAŁ VIII
Źródła finansowania placówki i zasady odpłatności
- 23
Działalność żłobka finansowana jest z następujących źródeł:
- opłat wnoszonych przez rodziców dzieci zapisanych do żłobka
- 24
- Odpłatność za pobyt dziecka w żłobku składa się z: – opłaty stałej (czesnego wraz z wyżywieniem) – nie podlegającej zwrotowi w przypadku nieobecności dziecka w placówce,
- – opłaty jednorazowej (wpisowego) – bezzwrotnej, przeznaczonej na potrzeby funkcjonowania grupy dzieci – pomoce dydaktyczne, wyposażenie „awaryjne” itp. – za ewentualne zajęcia dodatkowe lub przebywanie dziecka poza godzinami pracy żłobka
- 2 Czesne oraz opłatę za wyżywienie należy uiszczać do 5 dnia po otrzymaniu rachunku od właściciela.
- Brak dokonania wpłaty w wyznaczonym terminie skutkuje naliczeniem kary umownej oraz wezwaniem do zapłaty z wyznaczeniem 7 – dniowego terminu zapłaty. Brak zapłaty w wyznaczonym dodatkowym terminie może skutkować skreśleniem dziecka z listy i może być jednoznaczne z rozwiązaniem umowy.
- Żłobek nie zapewnia środków higienicznych (np. pieluchy, mokre chusteczki, kremy, szczoteczka do zębów i pasta do mycia zębów), które Rodzic zobowiązany jest zapewnić we własnym zakresie.
- Składniki opłat i ich wysokość ustala rokrocznie właściciel
- W sytuacji zamknięcia żłobka z przyczyn niezależnych od właściciela, opłata za pobyt dziecka nie ulega zmianie, a wpłacona kwota nie podlega zwrotowi.
ROZDZIAŁ IX
Postanowienia końcowe
- 25
- Statut obejmuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności żłobka.
- Dla zapewnienia wszystkim zainteresowanym dostępu do statutu zostaje on: a) zamieszczony na tablicy informacyjnej dla rodziców wewnątrz placówki oraz na stronie internetowej żłobka
- Regulaminy o charakterze wewnętrznym obowiązujące w placówce nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.
- Statut nadaje organ prowadzący – właściciel.
- Zmian w statucie dokonuje organ prowadzący żłobek 6. Żłobek prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami
- Prowadzenie żłobka ma charakter działalności opiekuńczo -wychowawczej.
- Żłobek może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem mają zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.
10.Statut wchodzi w życie z dniem 01 września 2022r. roku z późniejszymi zmianami.